top of page

Niezbędnik Przedsiębiorcy

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje i najpotrzebniejsze linki, jeśli jesteś doświadczonym importerem lub eksporterem, ale także jeśli dopiero zaczynasz swoją wielką przygodę z zagranicznym handlem.

Dokumenty!

Podstawą dla każdej udanej i bezpiecznej transakcji są przede wszystkim dobrze sporządzone dokumenty.

Oto jakie dokumenty musisz posiadać przy odprawie importowej lub eksportowej:

- Faktura - powinna zawierać dane dotyczące sprzedającego, kupującego, czasem odbiorcy, opis towaru, ilość towaru i wartość towaru, waluta jaką się rozliczasz z kontrahentem - ale to na pewno wiesz ;)

co jeszcze? musisz mieć zapis o kraju lub krajach pochodzenia towaru oraz zapis o warunkach dostawy czyli tzw. INCOTERMS, czasem potrzebna jest deklaracja pochodzenia na fakturze, żeby móc zastosować preferencyjną stawkę cła 0% (np. przy imporcie towarów do Wielkiej Brytanii)

- Packing list - z wagą netto, brutto i ilością opakowań zbiorczych (czyli największych opakowań na których jest towar składany. (np. Jeżeli Twój towar jest w kartonach, a te kartony są na paletach to opakowaniem zbiorczym są palety)

- Różnego rodzaju świadectwa przewozowe lub świadectwa pochodzenia (np. A.TR, EUR.1., COO)

- Dodatkowe świadectwa, certyfikaty, deklaracje (np. świadectwa zdrowia, deklaracja pochodzenia, deklaracja właściwości użytkowych etc.)

Musisz mieć także świadomość, że Oddział Celny - w miejscu gdzie Twój towar jest zgłaszany do odprawy, może zażądać dodatkowych dokumentów i będziesz musiał je pozyskać. 

Jeśli masz wątpliwości jakie dokumenty potrzebujesz, skontaktuj się z nami!

Jeśli zaczynasz przygodę z handlem zagranicznym potrzebujesz numeru EORI czyli numer identyfikacyjny na potrzeby importu lub eksportu towarów za granicę.

Warunki dostawy to jedne z podstawowych reguł dotyczących m.in. gesti transportowej i muszą być zawarte w kontrakcie, umowie lub zamówieniu. Aktualnie obowiązujące są INCOTERMS 2020®.

PUESC

To Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych - tutaj zarejestrujesz Twoją firmę w systemie, złożysz wniosek o nadanie numeru EORI, dodasz reprezentanta w sprawach celnych i załatwisz wiele innych spraw, praktycznie nie wychodząc z domu. Pamiętaj, że wiele z tych spraw możemy zrealizować w Twoim imieniu

Strona Komisji Europejskiej

Potrzebujesz znaleźć dodatkowe informacje o handlu w Unii Europejskiej lub poza Unią Europejską? Skorzystaj z linku i znajdź informacje, których potrzebujesz.

SANEPID

Chcesz mieć pewność czy Twó towar podlega kontroli granicznej lub kontroli SANEPID? Kliknij w llink i sprawdź, czy Twój towar znajduje się na liście towarów objętych kontrolą.

PIORIN

 

Sprawdź czy Twój towar rośłinny nie podlega regulacjom i kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy imporcie do Unii Europejskiej

IJHARS

 

A może Twój towar rolno-spożywczy podlega Inspekcji Jakości Hanldowej Artykułów Rolno-Spożywczych?

SANEPID
PIORIN
IJHARS

Może Twoje pytanie zostało już wcześniej zadane?

Sprawdź na stronie Pytania i Odpowiedzi (FAQ)

bottom of page